Msza to uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu.

29 sierpnia, 2021 0 przez admin

Msza dla wielu katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to również według wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Chrystusa na ołtarzu. Są także różnorodne rodzaje takich mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, wyróżnia się inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako katolik powinno się brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Sylwester a także Pierwszy dzień roku to również czas, gdy ludzie wierzący idą na mszę świętą do kościoła. Katolicy gromadzą się wówczas w swoich świątyniach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, osiągnięcia. Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wszystkich wiernych, bo według wiary chrześcijańskiej także jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji świątecznej, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Następnie ksiądz wykonuje znak krzyża a ludzie zgromadzeni w świątyni powtarzają ten znak razem z kapłanem. Podobnie msza kończy się błogosławieństwem. Następnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, iż jesteśmy grzeszni. Kapłan w trakcie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. Jest to dwa czytania:pierwsze i drugie, psalm a także liturgia słowa. Powinniśmy też zaznaczyć, że dwa czytania nie za każdym razem są czytane. W tygodniu najczęściej ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie zawsze jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy śpiewa się kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także swoje kazanie. Następuje ono tuż po Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia kazanie jest inne.

 

Kluczowym punktem każdej mszy świętej jest także komunia. Wtedy wszyscy katolicy zbierają się przeważnie przy ołtarzu, bo tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię prosto z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi oraz dają tam komunię. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do świątyni całą rodziną. Już nawet maluchy są przynoszone do kościoła, ażeby od małego poznawały swoją kulturę a także wiarę. Znakomita większość takich dzieci jest przygotowywana do Chrztu Świętego, który jest ważny dla katolików.