Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za chorobę. chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia.

6 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za groźną chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które tylko przy pomocy fachowej terapii udaje się pokonać. Przy czym tutaj trzeba podkreślić, że pokonanie tej choroby nie jest tu jednoznaczne z jej wyleczeniem.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tego typu chorób, które są nieuleczalne. Oznacza to, że uzależnionym od alkoholu jesteś już na całe swoje życie. Rzecz jednak w tym, że życie to ma możliwość przebiec inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Żeby jednak tak się stało, potrzebna jest fachowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeżeli ktoś chce pokonać uzależnienie, bardzo dobrym miejscem do tego jest specjalistyczna klinika ,w której leczenie ma rzeczywiście charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia pierwszy a także główny warunek skutecznej terapii – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona powinna również przejść detoks. To oczyszczenie organizmu jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby chorej, ale też do pokazania jej, jak mocno choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo w rzeczywistości największa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w jej głowie. To przez to aspekt psychologiczny choroby alkoholowej jest tak ważny. Wszywka alkoholowa Lublin zawsze wymaga zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie chce się leczyć, o ile nie ma w sobie chęci walki, trudno spodziewać się dobrych skutków.

 

Wiedząc o tym doskonale, lekarze w pierwszej kolejności skupiają się na podejściu swoich własnych pacjentów. Tych chorych, którym brak motywacji, próbują bardziej zaangażować. Tych natomiast, którzy pragną walczyć, odpowiednio wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. Kiedy widzą, iż pacjent jest zdeterminowany, że pacjent pragnie walczyć, podejmują kolejne kroki. W trakcie następnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do źródła problemu. Ponieważ samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Motyw, który zachęcił ich pacjenta do nieumiarkowanego picia, leży zawsze gdzieś na zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wówczas priorytetem. Dopiero poznanie powodu, pozwala podjąć dalszą pracę. To niewątpliwie wymaga czasu. Ale należy go poświęcić, ażeby w końcu oswobodzić się od demona w głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A kiedy to będzie już za nami, możemy przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak powinna sobie poradzić w sytuacjach stresujących. Właściwie dlaczego? Ponieważ szczególnie w takich momentach przychodzi wielka ochota sięgnięcia po alkohol. W dodatku chory uczy się też odmawiania alkoholu osobom trzecim a także radzenia sobie ze świadomością, iż nawet jego mała ilość może wywołać nawrót uzależnienia.

 

Aspekt psychologiczny leczenia alkoholizmu jest niewyobrażalnie istotny. Można wręcz powiedzieć, iż nie ma skutecznej terapii, bez współpracy z psychologiem. Stosowanie leków, oczywiście potrafi również dać bardzo dobre rezultaty, lecz musi ono być pracą z psychologiem uzupełnione.